CONSOLATION: Tyrone Burton. Photo by JAKE WHITELEY

Saturday football: Tulips bag Sheffield point, Knights beaten again, Tigers frustrated

Spalding United made it three games unbeaten on Saturday thanks to a goalless draw with Sheffield FC, while Pinchbeck United went down 3-1 at Loughborough University and Holbeach United’s game at Oadby Town was abandoned.

Starting with the Tulips, they battled out a 0-0 with high-flighing Sheffield FC at the Sir Halley Stewart Playing Field to extend their solid run of results in BetVictor NPL South Easton Division.

Pinchbeck, meanwhile, remain in the Uhlsport UCL Premier Division’s bottom two after a 3-1 loss at Loughborough.

A late consolation from Ty Burton was all they had to shout about.

Meanwhile, Nick Jackson’s goal had Holbeach 1-0 up at Oadby Town before the match was abandoned early in the second half due to a floodlight failure.

More to follow.

RESULTS

BETVICTOR NORTHERN PREMIER LEAGUE

South East Division: Cleethorpes 1 Carlton Town 1; Glossop North End 4 Chasetown 3; Ilkeston 2 Stocksbridge Park Steels 5; Kidsgrove 5 Wisbech Town 0; Leek 1 Loughborough Dynamo 0; Lincoln 0 Belper 2; Market Drayton 0 Stamford 3; Spalding Utd 0 Sheffield FC 0, Sutton Coldfield 2 Frickley 3.

UHLSPORT UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Anstey Nomads 2 Leicester Nirvana 2; Boston Town 1 Cogenhoe 0; Deeping Rangers 3 Harborough 2; Desborough 1 Quorn 4; Loughborough University 3 Pinchbeck Utd 1; Oadby v Holbeach Utd abandoned (floodlight failure, score was 0-1); Rugby 0 ON Chenecks 1; Sleaford 0 Lutterworth Town 5.

CHROMASPORT PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Long Sutton 4 Holbeach Res 2; Moulton Harrox 5 Leverington Sports 2; Oakham 1 FC Parson Drove 3; Tydd 2 Peterborough North End Sports 8; Uppingham 2 Stamford Lions 0.

Division One: Oundle 3 Moulton Harox Res 4; Peterborough Northern Star Res 1 Whittlesey Res 5; Premiair 1 Crowland Town 2; Stamford Belvedere 3 Kings Cliffe 2; Stilton 3 Eunice Huntingdon 1.

Division Two: Crowland Res 7 Stamford Belvedere Res 0; Netherton Res 4 NECI 3; Thorpe Wood Rangers 5 Long Sutton Res 0.

Division Three: Ramsey 3 FC Peterborough Res 0; Tydd Res 4 Parkside 2; Whittlesey A 2 Premiair Res 3; Wittering Res 0 Holbeach Sports 2.

Division Four: Holbeach Bank 0 Stanground Sports 8; Netherton A 3 Orton Rangers Res 1; Thurlby Tigers 1 Huntingdon Rovers 2.

Division Five: Huntingdon Development 4 NECI Res 1; Park Farm Pumas 1 Deeping United 9; Parkside Res 0 Sawtry 8.

League Cup second round: Leverington Res 0 Thorney 4; Peterborough Polonia 2 Eye 4; FC Peterborough 10 Spalding Town 3; Peterborough City 0 Orton Rangers 13.

BOSTON WORKFORCE UNLIMITED LEAGUE

Premier Division: Benington 2 Wyberton Res 1; Old Leake 2 Kirton 3; Spilsby 1 Fulbeck 3.

Division One: Boston College 4 Pointon Res 0; Eagle 2 FC Hammers 3; Woodhall Spa 3 Swineshead 1.

Division Two: Freiston 2 Bull 2; Skegness A 8 Spalding Harriers 2.

Division Three: Sibsey 1 FC Wrangle 4.

Main Ridge Takeaway Reserve Cup quarter-finals: Swineshead 4 Railway 5; Woodhall Spa 2 Boston College 1.

Leave a Reply