WINNER: Michael Frew sent Holbeach into a final. Photo by JAKE WHITELEY

Saturday football: Holbeach Frew to UCL cup final, Pinchbeck hit rock-bottom and Spalding lose at home

Holbeach United booked their place in the final of the KitmanUK Knockout Cup with a fine 1-0 win over Loughborough University on Saturday, while Pinchbeck United sunk to the bottom of the Uhlsport UCL Premier Division after losing 2-1 at Sleaford Town and Spalding United were seen off 3-1 by BetVictor NPL South East Division high-fliers Belper Town.

Starting with Holbeach, Michael Frew’s second half winner settled a close semi-final at Carter’s Park and ensured it will be back-to-back appearances in the UCL’s Knockout Cup final for Danny Hussey’s side.

They will take on Rothwell Corinthians in the final after they upset Deeping Rangers 3-1 in the other last four showdown.

Pinchbeck, meanwhile, lost their crunch basement battle at Sleaford to plunge themselves deep into the relegation mire.

Max Gee’s early penalty gave the Knights a half-time lead, but an own goal and Liam Tunstall’s strike gave the Greens the points – and saw them leapfrog Pinchbeck in the table.

That leaves Ian Dunn’s side in the UCL Premier Division’s solitary relegation position.

Up in the BetVictor NPL, Spalding dropped to 14th place in the South East Division – their lowest position this season – after a 3-1 home defeat against ten-man Belper.

Quick goals from James Carvell (11) and Phil Watt (11) gave them the perfect start at the Sir Halley, although Luca Bucci’s cross was turned in for an own goal by Sam Wright to reduce the arrears on the half-hour.

Jamie Jackson saw a penalty saved early in the second period as Spalding looked for a leveller, before Belper’s Wright was sent off for a foul on Ben Richards with 30 minutes left.

There was to be no comeback, however, with Watt’s second (81) late on settling the clash.

Elsewhere, Moulton Harrox were 4-1 winners at Polonia in the ChromaSport PDFL Premier Division.

Holbeach Reserves also won 5-0 at Ketton, but Long Sutton lost 4-0 at home to Leverington Sports and Tydd went down 3-2 at Oakham United.

More football in Thursday’s Spalding Voice.

RESULTS

BetVictor NPL

South East Division: Cleethorpes Town 2 Kidsgrove Athletic 0; Leek Town 2 Lincoln United 0; Market Drayton Town 0 Stocksbridge Park Steels 1; Sheffield FC 1 Glossop North End; Spalding United 1 Belper Town 3; Sutton Coldfield Town 3 Ilkeston Town 1; Wisbech Town 0 Carlton Town 1; Worksop Town 3 Chasetown 1.

Uhlsport UCL

Premier Division: Boston Town 2 Desborough Town 1; Cogenhoe United 4 Lutterworth Town 3; Quorn 7 Leicester Nirvana 3;  Rugby Town 2 Harborough Town 0; Shepshed Dynamo 1 Anstey Nomads 2; Sleaford Town 2 Pinchbeck United 1; Wellingborough Town 1 Oadby Town 2.

KitmanUK KO Cup (semi-finals): Holbeach United 1 Loughborough University 0; Rothwell Corinthians 3 Deeping Rangers 1.

ChromaSport PDFL

Premier Division: FC Parson Drove 2 Peterborough North End Sports 3; ICA Sports 0 Netherton United 8; Ketton 0 Holbeach United Res 5; Long Sutton Athletic 0 Leverington Sports 4; Oakham United 3 Tydd 2; Peterborough Polonia 1 Moulton Harrox 4.

Division One: Cardea 5 Whittlesey Athletic Res 0; Eunice Huntingdon 3 Kings Cliffe 0; Moulton Harrox Res 0 Eye United 2; Oundle Town 1 Crowland Town 4; Spalding Town 0 FC Peterborough 1; Stamford Belvedere 1 Stilton United 3.

Division Two: Crowland Town Res 0 Thorpe Wood Rangers 2; Leverington Sports Res 5 Oakham United Res 2; NECI 6 Rippingale & Folkingham 1; Stamford Lions Res 1 Stamford Belvedere Res 5; Warboys Town 3 Long Sutton Athletic Res 2.

Division Three: FC Peterborough Res 1 Premiair Res 3; Hampton 3 Parkside 1; Holbeach United Sports 4 Glinton & Northborough 1; Ramsey Town 0 Orton Rangers 1; Tydd Res 0 Farcet United 4; Wittering Harriers Res 0 FC Parson Drove Res 2.

Division Four: Casterton 3 Stanground Sports 3; Hampton Res 4 Orton Rangers Res 0; Kings Cliffe Res 6 Netherton United A 4; Stilton United Res 7 Huntingdon Rovers 0; The Limetree 6 Holbeach Bank 0; Thurlby Tigers 2 Peterborough City 3; Cardea Res 2 Dreams 8.

Division Five A: Huntingdon Town Development 0 Sawtry 2; Long Sutton Athletic A 6 Cambridge 3; Park Farm Pumas 1 Deeping United 3; Parkside Res 2 Warboys Town Res 3.

Division Five B: Rippingale & Folkingham Res 5 Hampton A 0.

Peterborough Senior Cup: Uppingham Town 1 Thorney 0.

Leave a Reply