NEW ROLE: Pinchbeck United boss Lewis Thorogood. Photo by ADRIAN SMITH

Saturday football: Nine-man Tulips off to flying start, Vase woe for Tigers and Knights, Harrox win opener

Spalding United made a flying start to the new Pitching In NPL South East Division season by beating Sutton Coldfield Town 3-0 on Saturday, but both Holbeach United and Pinchbeck United suffered hefty defeats in the FA Vase.

Starting with the Tulips, goals from Joel Brownhill (8), Spencer Weir-Daley (24) and Jamie Goddard (44) gave them the perfect start in a stormy game at the Sir Halley Stewart Playing Field.

Indeed, Lewis Thorogood’s side finished with nine men after red cards to Ollie Price and Cameron Painter, while the visitors also had a player of their own dismissed.

Meanwhile, Holbeach were thumped 5-1 at home by UCL Premier Division rivals Loughborough University as they exited the FA Vase.

Tom Iaciofano (2), Tope Fadahunsi (2) and Cain Noble netted for the away side, with Josh Ford – who also sent a penalty against the bar when the score was 3-1 – getting the home reply.

Pinchbeck suffered a similar fate as they exited the Vase 4-1 at UCL Division One side Aylestone Park.

Kyle Onyon got their consolation, but the Knights have still yet to win an FA game in their history.

Elsewhere, Moulton Harrox began their ChormaSport PDFL Premier Division season with a hard-fought 2-1 win at Uppingham Town.

Their goals came from Louis Steadman and Billy King.

In the same division, Long Sutton Athletic thumped hosts Oakham United 9-0 and Holbeach United Reserves were 3-2 winners at ICA Sports.

But previously unbeaten Crowland Town slipped up 1-0 at Stilton United.

More to follow.

RESULTS (Saturday, September 19, 2020)

The Pitching In NPL

South East Division: Belper Town 4 Market Drayton Town 0; Carlton Town 1 Lincoln United 3; Chasetown 2 Frickley Athletic 3; Cleethorpes Town 2 Ilkeston Town 3; Leek Town 5 Wisbech Town 0; Newcastle Town 0 Sheffield FC 0; Spalding United 3 Sutton Coldfield Town 0; Stamford 5 Glossop North End 0; Stocksbridge Park Steels 0 Kidsgrove Athletic 1; Worksop Town 6 Loughborough Dynamo 2.

The FA Buildbase Vase

First qualifying round: Amersham Town 1 Cogenhoe United 4; Aylestone Park 4 Pinchbeck United 1; Boston Town 6 Sleaford Town 0; Clifton All Whites 0 Quorn 2; Deeping Rangers 10 (ten) Oadby Town 1; Graham St Prims 0 Leicester Nirvana 3; Harborough Town 8 Barrow Town 1; Holbeach United 1 Loughborough University 5; Hucknall Town 1 Anstey Nomads 2; Peterborough Northern Star 0 Mulbarton Wanderers 7; Rugby Town 1 Bilston Town 1 (pens 4-1).

Uhlsport UCL

Premier Division: Lutterworth Town 2 Rothwell Corinthians 0; Wellingborough Town 1 Shepshed Dynamo 2.

ChromaSport PDFL

Premier Division: Cardea 1 Eye United 3; FC Parson Drove 2 Peterborough North End Sports 0; ICA Sports 2 Holbeach United Res 3; Leverington Sports 2 Ketton 2; Netherton United 3 Stamford Lions 0; Oakham United 0 Long Sutton Athletic 9; Stilton United 1 Crowland Town 0; Uppingham Town 1 Moulton Harrox 2.

Division One: Crowland Town Res 4 Rippingale & Folkingham 2; Eunice Huntingdon 4 Tydd 1; Moulton Harrox Reserves 1 Stamford Belvedere 1; Warboys Town 0 FC Peterborough 1; Whittlesey Athletic Res 3 Peterborough Northern Star Res 0; Wittering Premiair 4 NECI 1.

Division Two: FC Hampton 3 Orton Rangers 3; Glinton & Northborough 6 Parkside 0; Holbeach United Sports 0 Deeping Rangers Res 1; Long Sutton Athletic Res 1 Farcet United 3; Netherton United Res 4 FC Parson Drove Res 1; Ramsey Town 7 Stamford Belvedere Res 0.

Division Three: Cardea Reserves 5 Leverington Sports Res 0; Hampton Res 2 Stanground Sports 5; FC Peterborough Res 2 Wittering Premiair A 3; Kings Cliffe Res 1 Peterborough City 5; Tydd Reserves 3 Huntingdon Rovers 4; Weldon United 3 Dreams 0.

Division Four: Cambridge 2 Deeping United 3; Huntingdon Town Dev 2 Netherton United A 1; Parkside Res 3 Orton Rangers Res 1; Sawtry 3 Long Sutton Athletic A 0; Thurlby Tigers 4 Warboys Town Res 0; Whittlesey Athletic A 0 Uppingham Town Res 0.

Division Five: Deeping United Res 2 Wittering Premiair B 1; Kings Cliffe A 2 Holbeach Bank 2; Langtoft United 2 Sutton Bridge United 2; NECI Res 6 Ramsey Town Res 2; Oundle Town Res 4 Dreams Res 2; Park Farm Pumas Res 2 FC Hampton A 5; Rippingale & Folkingham Res 1 Weldon United Res 0.

Leave a Reply