HOME LOSS: Joel Brownhill in action for Spalding against Chasetown. Photo by MARK GOODALE

Saturday football: Defeats for Spalding United and Pinchbeck United, Moulton smash seven

Both Spalding United and Pinchbeck United saw their poor form continue on Saturday as they suffered disappointing defeats.

In the Pitching In NPL South East Division, Spalding slipped to a 3-1 home loss against Chasetown to extend their losing run to three games.

Alex Curtis, Kris Taylor and Joey Butlin got the goals for visitors Chasetown at the Sir Halley Stewart Playing Field, with Spencer Weir-Daley getting the Tulips’ consolation.

After topping the early standings after two games, Lewis Thorogood’s side are now down in 12th place.

Pinchbeck, meanwhile, lost 3-2 at previously winless Sleaford Town in the Uhlsport UCL Premier Division.

Sam Jackson (2) and Wez Greenwood scored for the hosts, with Tom Crozier’s Knights slipping down to 18th in the table.

Elsewhere, Moulton Harrox impressed with a 7-2 Lincs Junior Cup win at Kirton Town and Long Sutton Athletic also progressed with a 4-2 home win over Keelby United.

In the PDFL Premier Division, unbeaten Holbeach United Reserves shone with a 6-1 win over visitors Oakham United and are now fourth in the table.

More football in Thursday’s Spalding Voice.

Pitching In NPL

South East Division: Belper Town 2 Worksop Town 2; Glossop North End 0 Kidsgrove Athletic 0; 3 Cleethorpes Town 2; Market Drayton Town 1 Ilkeston Town 5; Newcastle Town 6 Carlton Town 1; Sheffield FC 1 Loughborough Dynamo 2; Spalding United 1 Chasetown 3; Stamford 5 Stocksbridge Park Steels 0; Sutton Coldfield Town 0 Lincoln United 6; Wisbech Town 0 Frickley Athletic 4.

Uhlsport UCL

Premier Division: Shepshed Dynamo 0 GNG Oadby Town 0; Sleaford Town 3 Pinchbeck United 2; Wellingborough Town 2 Lutterworth Town 2.

ChromaSport PDFL

Premier Division: Eye United 1 FC Parson Drove 3; Holbeach United Res 6 Oakham United 1; ICA Sports 2 Peterborough North End Sports 4; Ketton 1 Stilton United 7; Leverington Sports 1 Netherton United 6; Uppingham Town 7 Cardea 4.

Division One: Crowland Town Res 1 Wittering Premiair 5; Moulton Harrox Res 1 Eunice Huntingdon 3; Oundle Town 0 Warboys Town 4; Peterborough Northern Star Res 1 Kings Cliffe 4; Stamford Belvedere 2 Whittlesey Athletic Res 1; Tydd 3 Thorpe Wood Rangers 0; Pinchbeck United Res 5 FC Peterborough 0.

Division Two: Deeping Rangers Res 2 Ramsey Town 0; FC Hampton 3 Glinton & Northborough 3; Orton Rangers 0 Wisbech Town Res 3; Parkside 0 Stamford Belvedere Res 1; Wittering Premiair Res 2 Long Sutton Athletic Res 5.

Division Three: Cardea Res 8 Tydd Res 0; FC Peterborough Res 4 Leverington Sports Res 1; Huntingdon Rovers 1 Casterton 7; Kings Cliffe Res 4 FC Hampton Res 2; Stanground Sports 8 Stamford Lions Res 0; Stilton United Res 3 Peterborough City 3; Weldon United 3 Wittering Premiair A 3.

Division Four: Netherton United A 5 Cambridge 1; Orton Rangers Res 0 Long Sutton Athletic A 3; Sawtry 3 Uppingham Town Res 1; Warboys Town Res 2 Parkside Res 0; Whittlesey Athletic A 8 Thurlby Tigers 0.

Division Five: Dreams Res 3 Weldon United Res 4; FC Hampton A 0 Deeping United Res 5; Kings Cliffe A 2 NECI Res 4; Ramsey Town Res 5 Holbeach Bank 3; Rippingale & Folkingham Res 2 Park Farm Pumas Res 3; Thorpe Wood Rangers Res 3 Oundle Town Res 1; Wittering Premiair B 1 Sutton Bridge United 4.

Lincs Junior Cup: Deeping United 3 Billinghay Athletic 2; FC Hammers 3 Stamford Lions 4 (AET); Kirton Town 2 Moulton Harrox 7; Langtoft United 3 Scamblesby 2; Long Sutton Athletic 4 Keelby United 2; Nettleham 10 Rippingale & Folkingham 1; Park United 1 NECI 0.

Leave a Reply