HELD: Danny Hussey saw his Holbeach side draw 0-0. Photo by JAKE WHITELEY

Saturday football: Bucci bags winner for Tulips, Tigers earn decent draw and Knights suffer a late loss

Spalding United enjoyed a fine 1-0 win over Ilkeston Town on Saturday, while Holbeach United were held to a second successive 0-0 draw and Pincbeck United lost their 15th game on the spin.

Starting with the Tulips, they moved up to eighth place in BetVictor NPL South East Division with a first home win since back in September.

Gianluca Bucci’s deflected 36th-minute free-kick settled the contest at the Sir Halley Stewart Playing Field and moved Spalding to within four points of the play-offs.

In the Uhlsport UCL Premier Division, Holbeach United picked up a decent draw at title rivals Loughborough University.

The stalemate leaves Danny Hussey’s side fifth in the table, four points behind new leaders Rugby Town.

However, Pinchbeck United remain in big trouble near the foot of the table after a 77th-minute goal handed them a 1-0 loss at Oadby Town.

To make matters worse for Ian Dunn’s side, Sleaford Town – the only side below them – beat Desborough Town 1-0 and are now just a point behind the Knights.

More to follow.

SATURDAY RESULTS

BETVICTOR NORTHERN PREMIER LEAGUE

South East Division: Belper 1 Sutton Coldfield 0; Carlton 6 Wisbech Town 4; Chasetown 0 Kidsgrove 1; Cleethorpes 2 Sheffield FC 0; Leek 4 Market Drayton 1; Newcastle 0 Frickley 1; Spalding Utd 1 Ilkeston 0; Stamford 3 Lincoln Utd 0; Stocksbridge Park Steels 2 Loughborough Dynamo 1; Worksop 0 Glossop North End 2.

UHLSPORT UNITED COUNTIES LEAGUE

Premier Division: Cogenhoe Utd 0 Harborough 2; Loughborough University 0 Holbeach Utd 0; ON Chenecks 1 Shepshed Dynamo 1; Oadby 1 Pinchbeck 0; Peterborough Northern Star 3 Anstey Nomads 1; Quorn 1 Boston Town 2; Rothwell Corinthians 1 Wellingborough Town 0; Rugby 4 Deeping Rangers 3; Sleaford Town 1 Desborough 0.

CHROMASPORT PETERBOROUGH & DISTRICT LEAGUE

Premier Division: Holbeach Res 0 Stamford Lions 6; Oakham 1 Peterborough North End Sports 2.

Division One: Cardea 3 Wittering Harriers 2; Crowland Town 5 Peterborough Northern Star Res 0.

Division Two: Ketton Res 1 Thorpe Wood Rangers 9; Leverington Sports Res 3 Long Sutton Res 5; Rippingale & Folkingham 1 Warboys 1; Stamford Lions Res 6 Oakham Res 1.

Division Three: Glinton & Northborough 3 Farcet 4; Parkside 3 Whittlesey A 1; Premiair Res 5 Orton Rangers 6; Ramsey v Holbeach United Sports (abandoned).

Division Four: Dreams 1 Casterton 5; Holbeach Bank 1 Kings Cliffe Res 7; Huntingdon Rovers 1 Thurlby Tigers 3; Netherton A 3 Hampton Res 1; Stilton Res 4 Orton Rangers Res 2.

Senior Cup: Long Sutton 3 Tydd 1; Peterborough Polonia 0 Netherton 3; Thorney 3 Leverington Sports 1; Uppingham 5 Parson Drove 2.

Challenge Cup: Eye 2 Eunice Huntingdon 1, Moulton Harrox Res 3 Stamford Belvedere 4, Oundle 5 Spalding Town 1.

Junior Cup: Stamford Belvedere Res 0 Hampton 3.

Minor Cup: Sawtry 4 Cardea Res 0; Peterborough City 4 Long Sutton A 2; Stanground Sports 5 The Limetree 1.

BOSTON WORKFORCE UNLIMITED LEAGUE

Premier Division: Coningsby 3 Skegness Res 2; Fishtoft 2 Railway 3; Kirton 5 Benington 3; Old Leake 1 Spilsby 3; Pointon 2 Ruskington 4.

Division One: Horncastle Res 2 FC Hammers 1; Railway Res 5 Woodhall Spa 1.

Division Two: Caythorpe 3 Boston Athletic 2.

Division Three: Benington Res 0 Boston College Res 2; Fosdyke 4 Mareham 3; Moulton Seas End 0 Holbeach Bank 12; Sibsey 2 Woodhall Spa Res 3; Spilsby Res 3 Park Res 2; Wyberton A 2 Fishtoft Res 2.

Target Newspapers Challenge Cup: Bull 1 Swineshead 1 (8-9 pens); FC Wrangle 1 Northgate Olympic 3; Spalding Harriers 0 Boston College 2; Eagle 3 Skegness A 1; Park 7 Billinghay 1.

Leave a Reply